Projektas „Tradicinių amatų dirbtuvės“
Kelmės kultūros centro Etninės kultūros ir tradicinių amatų skyrius kiekvieną rudenį kviečia suaugusiuosius mokytis senųjų liaudies amatų. Projektas įgyvendinamas nuo 2012 metų, siekiant populiarinti ir atgaivinti senuosius tradicinius amatus, dalintis gerąja patirtimi su kitais amatų centrais, organizuoti mokymus, kaip vadovus kviesti sertifikuotus meistrus, lektorius. Šiais metais projekte dalyvavo Kelmės rajono, Šiaulių, Tauragės apskričių gyventojai. Veiklos vyko Kelmės kultūros centro amatų ir akmentašių dirbtuvėse spalio–lapkričio mėn.
Kaip ir kiekvienais metais gausiausiai lankoma buvo keramikos sekcija, kur dalyviai mokėsi archainio molio lipdymo ir žiedimo paslapčių. Žiedimo amato mokė sertifikuotas puodininkystės meistras iš Kuršėnų Vydmantas Vertelis. Tai nelengvas amatas, kuriam reikalinga patirtis ir fizinė jėga, tačiau pabandyti žiesti norėjo daugelis keramikos sekcijos dalyvių. Dailininkai keramikai iš Šiaulių Irena ir Vilius Šliuželiai mokė lipdytinės keramikos technologijų. Dalyviai ne tik pažino molio plastiką, bet ir įgijo daug teorinių žinių, kaip molis virsta gaminiu nuo džiovinimo iki degimo ir glazūravimo.
Audimo sekcijoje šiemet darbavosi gausus būrys moterų iš Šaukėnų (Kelmės r.) ir Šiaulių. Vyko mokymai rankinėmis audimo staklėmis ir rinktinių juostų audimas. Jau ne pirmus metus dalyvaujančios moterys mokėsi sudėtingesnių raštų, o pradedančiosios – audimo pradmenų. Žiniomis dalijosi tradicinių amatų meistrė audėja Ona Butvilienė ir amatų studijos vadovė Irena Arlauskienė. Rinktinių juostų audimo mokė ilgametė šios sekcijos vadovė tautodailininkė Loreta Račkauskienė.
Akmentašių dirbtuvėse akmenį prakalbinti bandė vyrai. Šio nelengvo amato dalyvius mokė atestuotas tradicinių amatų meistras Valdas Bandza. Kadangi vyrai darbuojasi jau ne pirmus metus, tai ir parodai pristatė meistriškai išbaigtas akmens skulptūras.
Šalia praktinių užsiėmimų dalyviams buvo skaitomos paskaitos.
Spalio 24 d. Kelmės kultūros centre vyko paskaita „Tautoraštis“ apie tautinių raštų simboliką, raštų naudojimą mūsų prigimtinėje kultūroje ir papročiuose. Paskaitą vedė Etninės kultūros globos tarybos narys, dailininkas, tautinių raštų tyrinėtojas Virginijus Kašinskas. Paskaitoje dalyvavo audimo sekcijos dalyvės, Kelmės Jono Graičiūno gimnazijos moksleiviai ir mokytojai.
Lapkričio 4 d. Kelmės kultūros centre vyko paskaita „Archainė molio keramika. Priešistorinės keramikos gamybos rekonstrukcija“. Lektorė – eksperimentinės archeologijos klubo „Pajauta“ narė, keramikė Vita Vaitkevičienė, kuri pristatė ir senosios archainės keramikos ekspoziciją. Dalyviai iš arčiau turėjo galimybę pažinti lipdytinės keramikos dirbinius, naudotus buityje nuo akmens amžiaus pabaigos iki geležies amžiaus galo. Didžioji dalis jos demonstruojamų puodų yra lipdyti pagal muziejuose sukauptus archeologinius radinius.
Lapkričio 18 d. vyko atliktų darbų paroda, rezultatų aptarimas. Projekto dalyviai ir mokytojai pasidžiaugė savo atliktais darbais, vyko diskusija aktualiais klausimais.
Renginius iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba, Kelmės rajono savivaldybė. Partneriai: Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centras, Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centras, asociacija Lietuvos kraštotyros draugija, Kelmės skyrius.