Projektas „Tradicinių amatų dirbtuvės“
Kelmės kultūros centro amatų ir akmentašių dirbtuvėse, prasidėjus rudeniui, šurmuliuoja suaugusieji. Projektas įgyvendinamas nuo 2012 metų, tikslu populiarinti tradicinius amatus. Šiais metais projekte dalyvavo Kelmės, Šiaulių, Šilalės rajonų gyventojai. Veiklos dirbtuvėse vyko spalio–lapkičio mėn.
Kaip ir kiekvienais metais, gausiausiai lankoma buvo keramikos sekcija, kurioje dalyviai mokėsi archainio molio lipdymo ir žiedimo paslapčių. Žiedimo amato šiais metais mokė sertifikuotas puodininkystės meistras iš Kuršėnų Vydmantas Vertelis. Lipdytinės keramikos subtilybėmis dalinosi dailininkai-keramikai iš Šiaulių Irena ir Vilius Šliuželiai.
Audimo sekcijoje mokėsi gausus būrelis moterų iš Kelmės, Šiaulių ir Šilalės rajonų. Vyko mokymai audimo rankinėmis staklėmis, rinktinių ir vytinių juostų audimas. Jau ne pirmus metus dalyvaujančios moterys mokėsi sudėtingesnių raštų, o tik pradedančios – audimo pradmenų. Audimo staklėmis žiniomis dalijosi tradicinių amatų meistrė Zita Paulikienė iš Gargždų ir amatų studijos vadovė Irena Arlauskienė, kuri pamokė ir vytines juostas austi. Rinktinių juostų audimo mokė tautodailininkė iš Šaukėnų (Kelmės r.) Alma Meškienė.
Amentašių dirbtuvėse akmenį prakalbinti bandė vyrai. Šio nelengvo akmenskaldystės amato dalyvius mokė atestuotas tradicinių amatų meistras Valdas Bandza. Šiais metais prisijungė net 4 nauji dalyviai. Parodai pristatė meistriškai išbaigtas akmens skulptūras.
Spalio 18 d. Kelmės kultūros centre vyko paskaita „Pėdsakai molyje: Šiaurės Lietuvos dvarų kokliai“ apie koklinių krosnių atsiradimo istoriją, jų paskirtį ir išskirtinumą atskiruose dvaruose. Lektorė – Klaipėdos universiteto doktorantė, archeologė Jūratė Paškonytė. Paskaitoje dalyvavo projekto dalyviai, Kelmės dvaro muziejaus darbuotojai.
Lapkričio 15 d. vyko atliktų darbų paroda, rezultatų aptarimas, kur projekto dalyviai ir mokytojai pasidžiaugė savo atliktais darbais, vyko diskusija jiems aktualiais klausimais.
Projektą dalinai finansavo Lietuvos kultūros taryba, Kelmės rajono savivaldybė. Partneriai: Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centras, Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centras, asociacija Lietuvos kraštotyros draugija Kelmės skyrius.
Nuotraukos Linos Urbelytės ir Eugenijos Buivydienės