Projektas „Tradicinių amatų dirbtuvės“
Kiekvieną rudenį Kelmės kultūros centro Etninės kultūros ir tradicinių amatų skyrius kviečia suaugusiuosius mokytis senųjų liaudies amatų. Projektas įgyvendinamas nuo 2012 metų, tikslu populiarinti senuosius tradicinius amatus. Šiais metais projekte dalyvavo Kelmės rajono, Šiaulių, Joniškio apskričių gyventojai. Veiklos vyko Kelmės kultūros centro amatų ir akmentašių dirbtuvėse spalio–lapkričio mėn.
Gausiausiai lankoma buvo keramikos sekcija, kur dalyviai mokėsi archainio molio lipdymo ir žiedimo paslapčių. Žiedimo amato šiais metais mokė Aistė Jakelaitytė iš Kuršėnų, lipdytinės keramikos paslaptimis kelintus metus iš eilės dalinosi dailininkai-keramikai iš Šiaulių Irena ir Vilius Šliuželiai. Dalyviai ne tik pažino molio plastiką, bet įgijo daug teorinių žinių kaip molis virsta gaminiu nuo džiovinimo iki degimo ir glazūravimo.
Audimo sekcijoje šiemet darbavosi gausus būrelis moterų iš Šaukėnų (Kelmės r.), Šiaulių ir Joniškio. Vyko mokymai audimo rankinėmis staklėmis ir rinktinių juostų audimas. Jau ne pirmus metus dalyvaujančios moterys mokėsi sudėtingesnių raštų, o tik pradedančios – audimo pradmenų. Audimo staklėmis žiniomis dalijosi tradicinių amatų meistrė Zita Paulikienė iš Gargždų ir amatų studijos vadovė Irena Arlauskienė. Rinktinių juostų audimo mokė ilgametė šios sekcijos vadovė tautodailininkė Loreta Račkauskienė.
Amentašių dirbtuvėse akmenį prakalbinti bandė vyrai. Šio nelengvo akmenskaldystės amato dalyvius mokė atestuotas tradicinių amatų meistras Valdas Bandza. Kadangi vyrai darbuojasi jau ne pirmus metus, tai ir parodai pristatė meistriškai išbaigtas 5 akmens skulptūras.
Spalio 14 d. aplankėmė sertifikuotos audimo meistrės Zitos Paulikienės dirbtuves Gargžduose. Meistrė aprodė audimo dirbtuves, nepagailėjo mums vertingų patarimų.
Spalio 16 d. Kelmės kultūros centre vyko paskaita „Tėvelio dvarelis“ apie senojo sodžiaus mitologiją, jo simbolių struktūrą mūsų prigimtinėje kultūroje. Paskaitą vedė Etninės kultūros globos tarybos narys Virginijus Kašinskas. Paskaitoje dalyvavo projekto dalyviai, kultūros centrų ir Kelmės dvaro muziejaus darbuotojai
Lapkričio 17 d. vyko atliktų darbų paroda, rezultatų aptarimas, kur projekto dalyviai ir mokytojai pasidžiaugė savo atliktais darbais, vyko diskusija jiems aktualiais klausimais.
Projektą dalinai finansavo Lietuvos kultūros taryba, Kelmės rajono savivaldybė. Partneriai: Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centras, Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centras, asociacija Lietuvos kraštotyros draugija Kelmės skyrius.
Nuotraukos Eugenijos Buivydienės ir Valdo Bandzos